Ubytování škol v Británii

U všech školních zájezdů do všech destinací nabízíme ubytování v hotelech či hostelech – obvykle ve vícelůžkových pokojích se snídaní. Nicméně u zájezdů do Velké Británie je stále velká poptávka po ubytování v hostitelských rodinách. Tento typ ubytování má své nepřehlédnutelné výhody ale i určitá specifika, ke kterým je nutno při přípravě zájezdu přihlédnout. Cenově vycházejí obě varianty téměř stejně.  Je tedy jen na Vás, která varianta je Vám bližší.


Ubytování v hotelech / hostelech

Studenti jsou ubytování v mládežnických, cenově dostupných ubytovacích zařízeních, obvykle ve vícelůžkových pokojích. V ceně zájezdu je vždy snídaně – za příplatek je možné domluvit večeři. Tato zařízení se obvykle nacházejí v okrajových čtvrtích měst či na periferiích. Samozřejmostí je sociální zařízení (toaleta, sprcha) na pokojích (není-li domluveno jinak).

 

Ubytování v hostitelských rodinách

Tento typ ubytování je specialitou zájezdů do Velké Británie. Vychází z předpokladu, že studenti se seznámí se základními reáliemi života ve Spojeném království a budou donuceni alespoň minimálně komunikovat v anglickém jazyce. Možnost komunikace a procvičení angličtiny je nespornou výhodou tohoto typu ubytování. Zvláště žáci a studenti, kteří mají dobrou úroveň angličtiny, tento typ ubytování ocení.

Výběr hostitelských rodin pro nás zajišťují místní koordinátoři. Naše cestovní kancelář spolupracuje pouze s kvalitními a vyzkoušenými koordinátory, které máme nasmlouvané po celé Velké Británii. Koordinátor pečlivě vybírá jen ty rodiny, které splňují bezpečnostní, hygienická a společenská kritéria. Koordinátor také domlouvá časy tzv. meeting pointů, komunikuje s průvodcem, rodinami a řeší případné problémy. Pokud některá rodina poruší výše uvedená kritéria, je okamžitě koordinátorem vyřazena ze systému. Koordinátor je také přítomen při vyzvedávání a předávání dětí do/od rodin. Do vzdálenějších rodin jsou děti odváženy; pouze u lokalit, velmi blízkých místu setkání, mohou chodit pěšky. Toto vše samozřejmě kontroluje také náš průvodce – všechny děti mají na průvodce telefonní číslo a mohou ho tak kontaktovat po celou dobu zájezdu (i v nočních hodinách).

Je důležité si uvědomit, že při ubytování v rodinách musíme respektovat odlišnosti života v jiné zemi se vším, co k tomu patří. V Anglii je normální, že pokojíky a domky jsou velmi malé a oproti bydlení v Čechách mohou působit více stísněně. Stejně tak je nutné vzít na vědomí, že Angličané nejsou tak pečliví na úklid jako jsme my v Česku. Je naprosto normální, že v koupelnách jsou oddělené kohoutky – jeden na teplou, druhý na studenou vodu. Angličané také méně topí – vezměte si s sebou dostatek teplého oblečení. Pozor na elektrické zásuvky – v Británii mají odlišný tvar – proto si nezapomeňte vzít sebou odpovídající adaptér (lze zakoupit i na místě za cca 5 GBP).

Stravování v rodinách

Hosté v rodinách jedí obvykle to samé jídlo jako rodina. Večeře bývá teplá, nicméně často se používají polotovary. Snídaně bývá kontinentální (toasty, máslo, džem, káva, čaj, džus, mléko, cereálie). V případě, že mají skupiny objednanou plnou penzi, je oběd podáván formou balíčku (většinou balená voda, ovoce, sendvič a balíček chipsů). Samozřejmě se úroveň stravování v jednotlivých rodinách liší (jako všude na světě). Občas se stává, že rodina připravuje vařené jídlo, griluje či připravuje anglické snídaně – toto však nelze v žádném případě vyžadovat.
Upozornění pro alergiky, diabetiky a klienty s intolerancí na lepek: v případě, že trpíte některou z alergií na potraviny, diabetes či celiakií, je nutné tuto skutečnosti nahlásit cestovní kanceláři. Rodiny jsou tak dopředu o této skutečnosti informováni a mohou se na ní připravit. Nicméně, vzhledem k vysokým cenám těchto potravin, nelze po rodinách dodržování těchto omezení vyžadovat. Děti musí být seznámeni s tím, co smí a co nesmí jíst, měli by mít s sebou antihistaminika, popř. vlastní potraviny. Při zvláštních požadavcích na stravování (i ze zdravotních důvodů) mohou být účtovány zvláštní příplatky.

Další časté dotazy k ubytování v hostitelských rodinách:

Mohou děti večer opouštět rodiny?

Ne! Z bezpečnostní důvodů je přísně zakázáno opouštět hostitelské rodiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o školní zájezd, nemohou rodiny opouštět ani děti starší 18ti let. Toto neplatí pouze v případě, že jsou k tomu děti (ve velmi výjimečných případech) vyzvání průvodcem či pedagogickým doprovodem.

Kdy se dozvím adresu rodiny, ve které bude moje dítě ubytováno?

Rozdělení dětí do rodin je úkolem koordinátora. Cestovní kancelář obdrží tyto informace obvykle 7 dní před odjezdem. Dovolujeme si však upozornit, že ke změně rodiny může dojít i v den příjezdu (ze zdravotních či jiných závažných důvodů).

Je vhodné přivézt rodině nějaký dárek?

Rodiny jsou za poskytnutí ubytování a stravy placené. Dárky nejsou nutné a ani nejsou vyžadovány. Chcete-li rodinu potěšit, doporučujeme malý dárek, který je typický pro místo, odkud jste – např. malý suvenýr z místa vašeho bydliště.  Není vhodné vozit jako dárek alkohol!

Jak rodiny komunikují s dětmi?

To je velmi individuální, každá rodina je jiná. Často rodiny komunikují s dětmi během večeře, povídá se o životě v Anglii a v Česku. Povídá se o navštívených místech. Ale platí, že komunikace není povinná a nelze ji vyžadovat. Samozřejmě je důležité i to, na jaké úrovni děti hovoří anglicky.

Jak je to se zavazadly při příjezdu a odjezdu do rodiny?

Rodiny dětem v den příjezdu i odjezdu zavazadla odváží a přiváží. Ve dnech, kdy se děti do rodin vrací, zůstávají zavazadla pochopitelně v hostitelských rodinách.

Po kolika jsou děti ubytovány v rodinách?

V hostitelských rodinách jsou děti obvykle ubytovány po dvou, třech nebo ve výjimečných případech po čtyřech. Nikdy nejsou děti ubytovány v rodinách samotné.

Je možné telefonovat dětem do hostitelských rodin?

Pro účely komunikace s dětmi doporučujeme využívat mobilní telefony – v rámci EU totiž voláte za stejných podmínek jako v České republice. Pokud chcete volat na pevnou linku do hostitelské rodiny, je nejdříve nutné ověřit, zda-li rodina vůbec má pevnou linku (jejich obliba stejně jako v ČR prudce klesá) a jestli s tím souhlasí. Pro volání do Velké Británie je nutné vytočit předvolbu 0044 a teprve poté číslo pevné linky. Nejvýhodnější doba pro telefonování je okolo 22 hodiny (v Anglii je v té době 21 hodin, děti jsou již v rodinách a po večeři). Nicméně, volání na britské číslo nespadá pod regulaci roamingu v EU a takový hovor se může prodražit.

Jaké hostitelské rodiny se vybírají?

Výběr hostitelských rodin pro nás zajišťují místní koordinátoři. Naše cestovní kancelář spolupracuje pouze s kvalitními a vyzkoušenými koordinátory, které máme nasmlouvané po celé Velké Británii. Koordinátor pečlivě vybírá jen ty rodiny, které splňují bezpečnostní, hygienická a společenská kritéria. Ubytováni můžete být v nejrůznějších rodinách - nejčastěji jsou to manželé, kterým odrostly děti a mají volné pokoje. Často jsou to také rodiny s malými dětmi (které si přivydělávají peníze do rodinného rozpočtu) nebo senioři hledající společnost. Dovolujeme si upozornit, že Velká Británie je multikulturní zemí – je nutné počítat s tím, že se můžete dostat k lidem různého náboženského vyznání či různé barvy pleti.

Co má dělat student, který není spokojený s hostitelskou rodinou?

Nejdříve si každý student musí vyhodnotit, zda-li se nejedná o problém související s odlišnosti bydlení v Anglii s porovnáním s Českou republikou (viz. výše). Student by se měl vše nejprve pokusit vyřešit vše na místě s rodinou. V případě neúspěchu či většího problému musí student bezodkladně volat průvodci, který se pokusí celou situaci ve spolupráci s koordinátorem vyřešit. Velmi vzácně může dojít k přestěhování studentů.

 

Jakou variantu ubytování doporučuje Quicktour? 

Naše cestovní kancelář nabízí obě varianty ubytování - tradičnější v rodinách i modernější v hotelu. Nicméně na rovinu přiznáváme, že dáváme přednost „hotelové/hostelové variantě“, a to hned z několika důvodů:

 

  • - žáci, resp. studenti jsou po celou dobu zájezdu pod dohledem zodpovědné osoby (není pravdou, že v době ubytování v rodinách jsou rodiny odpovědné za ubytované studenty)
  • - ubytování v hotelích umožňuje větší flexibilitu programu, který tak není závislý na „časech tzv. meeting pointů“
  • - hotel nabízí stejnou úroveň ubytování pro všechny - pečlivě vybíráme vyzkoušené hotely (úroveň ubytování v rodinách má bohužel v posledních letech klesající tendenci)
  • - v drtivé většině případů studenti nekomunikují s rodinami v anglickém jazyce (toto se omezí na nejjednodušší fráze)
  • - odpadá nutnost řešit některé typické problémy ubytování v hostitelských rodinách (např. různá úroveň hygieny, alergie na domácí zvířata)
Vykukující lachtánek České Budějovice
+420 386 350 220
cb@quicktour.cz
Praha
+420 224 828 236
praha@quicktour.cz